ساخت مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای

ساخت مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای

ساخت مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای

ساخت مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای

مخزن استیل از مخزن ‌های پرکاربرد در صنعت است. از این مخزن ‌ها برای نگهداری انواع مواد بدون اینکه آسیبی به مواد بزند یا خودش سریع دچار زنگ ‌زدگی و آسیب شود استفاده می ‌شود. همان‌ طور که از نام این مخزن مشخص است از انواع ورق استیل ساخته می‌ شوند که بسته به کاربرد مخزن، نوع ورق استیل به‌ کار رفته نیز متفاوت خواهد بود.

انواع مخازن استیل از نوع گرد یا استوانه ای

مخزن‌ های استیل کاربردهای بسیار متنوعی دارند. به همین دلیل در انواع متفاوتی از نظر فنی، جنس ورق استیل، ضخامت، نوع اتصالات، نوع جوشکاری و موارد مشابه ساخته می ‌شوند. مخزن ‌هایی که بیشترین کاربرد را دارند و در تیراژهای بالا ساخته می‌ شوند دارای مشخصات فنی خاصی هستند که در زیر به ‌صورت دسته‌ بندی آن ‌ها را معرفی می‌ کنیم.

انواع مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای بر اساس نوع جداره

تک جداره
دو جداره
سه جداره یا پروسس تانک
انواع مخزن استیل بر اساس ورق استیل به ‌کار برده شده
ورق 304
ورق 316 و البته 316L
ورق 307

انواع مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای از نظر قرارگیری در محل مورد نظر

از نظر قرارگیری مخزن در مکان موردنظر مخزن‌ها را به شکل عمودی و افقی تولید می‌کنند. این مورد بر اساس فضای محل نصب و نوع کاربری مشخص می‌شود. گاهی نیز به سفارش کارفرما باید الکتروموتور یا همزن نیز در مخزن نصب شود.

انواع مخزن استیل از نوع گرد یا استوانه ای از نظر ظرفیت نگهداری

مخزن ‌ها با ظرفیت ‌های مختلفی ساخته می ‌شوند. برخی از این ظرفیت ‌ها پرکاربردتر هستند و برخی از آن ‌ها کاربرد کمتری دارند که به شکل زیر می ‌باشند:

1000 لیتری با عدسی حداقل 3 میلی ‌متری؛ بیشترین کاربرد در صنایع
500 تا 10000 لیتری پرکاربرد
11000 تا 40000 لیتری با کاربرد متوسط
45000 تا 150000 لیتری با کاربرد پایین

شکل کلی مخازن استیل

مخزن‌ های استیل معمولاً به‌ صورت استوانه ‌ای کاربرد دارند و بیشترین تولید مخزن استیل از نوع استوانه ‌ای می ‌باشد. با این‌ حال ممکن است برحسب یک کاربرد خاص و سفارش مشتری در شکل ‌های زیر نیز ساخته شود:

استوانه ‌ای
مکعبی
هرمی
کروی
مخروطی

مواد تشکیل‌ دهنده مخزن استیل

در تولید ورق استیل برای ساخت این نوع مخزن ‌ها از آلیاژهای مختلفی استفاده می ‌شود. اکثر مخازن استیل حداقل 10 الی 11 درصد کروم دارند؛ اما هر چه بتوان کروم بیشتری در ساخت این ورق‌ ها استفاده کرد مقاومت مخزن نسبت به خوردگی و واکنش ‌هایی مانند اکسیداسیون افزایش پیدا خواهد کرد. این افزایش مقاومت قطعاً باعث افزایش قیمت مخزن نیز می ‌شود؛ اما گاهی موادی که قرار است درون مخزن حرکت کند یا نگهداری شوند خواصی دارند که نیاز به مقاومت بالایی برای مخزن خواهیم داشت تا عمر طولانی ‌تری داشته باشد و دوباره باعث ایجاد هزینه تعویض نشود. علاوه بر کروم، آلیاژهای دیگری نیز در تولید ورق استیل برای ساخت این مخازن استفاده می ‌شود

درصد آلیاژ مورد استفاده در ساخت مخازن استیل از نوع گرد یا استوانه ای

کربن 0.08
منگنز 0.2
فسفر 0.45
سولفور 0.03
سیلیسیوم 0.1
کروم 10 الی 20 درصد بسته به مقاومت موردنیاز
نیکل 8 الی 10.5 درصد

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.